Diákok nyári munkájának adója
A nyári szünetben évről évre egyre több diák dönt úgy, hogy a vakáció egy részét munkával tölti. Ilyenkor nemcsak arra kell figyelni, hogy hol, milyen munkát vállalnak a tanulók, hanem arra is, hogy jövedelmük után miként kell adót fizetni. Munkavégzési tevékenységüket meg kell különböztetni aszerint, hogy azt szakmai gyakorlat vagy önként vállalt munka keretében végzik.
1./ Szakmai gyakorlat
A közép-, vagy felsőfokú oktatási intézmény tanulója, hallgatója a szakmai gyakorlat idejére pénzbeli járandóságot kaphat.
Adómentes juttatásnak minősül:
- a szakképző iskolai tanulónak, illetve felsőfokú szakképzésben részt vevő hallgatónak tanulószerződés, illetve hallgatói szerződés alapján kifizetett díjazás,
- a szakképzésben tanulószerződés nélkül részt vevő tanulónak a szorgalmi idő befejezését követő összefüggő szakmai gyakorlat időtartamára külön jogszabály szerint kötelezően kifizetett összeg,
- a tanulószerződéses tanulót jogszabály alapján megillető kiegészítő pénzbeli juttatás,
- a felsőoktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója részére a gyakorlati képzés idejére kifizetett juttatás, díjazás értékéből havonta a hónap első napján érvényes havi minimálbért meg nem haladó része.
2./ Önként vállalt munka keretében a tanulók, hallgatók foglalkoztatása lehet:
A legelterjedtebb jövedelemszerzési forma. Az így megszerzett jövedelem bérjövedelemnek minősül, mellyel szemben költség nem számolható el. A munkáltató az általános szabályok szerint köteles levonni és megfizetni a 16 % mértékű személyi jövedelemadó előleget.
- Munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony
Adózási szempontból a megbízási szerződés alapján kifizetett összeg önálló tevékenységből származó bevételnek minősül, mellyel szemben tételes költségelszámolással vagy 10 százalék költséghányad módszerével számolható el költség. Az adó mértéke ez esetben is 16 százalék.
- Egyszerűsített foglalkoztatás
Az ilyen formában alkalmazott diákokra ugyanaz a szabály vonatkozik, mint bárki másra. Az adókötelezettség megállapításához a foglalkoztatás naptári napjainak száma és az adóév első napján hatályos legkisebb munkabér napibérként (2014-ben 4670 Ft) meghatározott összegének szorzatát kell kiszámítani (mentesített keretösszeg). A keretösszeget meghaladó rész munkaviszonyból származó jövedelemként adóköteles.
Háztartási alkalmazottként adórendszeren kívüli jövedelemhez jutnak a diákok, így keresetüket adókötelezettség nem terheli. Háztartási munka keretében végezhető pl. a kertgondozás, gyermekfelügyelet, takarítás.
- Iskolaszövetkezet tagjaként végzett munka (kizárólag a diákok munkavállalásához kötődő)
Az iskolaszövetkezet nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tagja részére kifizetett összeg munkaviszonyból származó jövedelemként adóköteles.
Az adóköteles jövedelmet szerző diáknak a tárgyévet követő május hó 20. napjáig teljesítendő bevallási kötelezettsége keletkezik.
Forrás: www.nav.hu