A nők kedvezményes öregségi nyugdíja
Életkorától függetlenül jogosult az a nő a teljes nyugdíjra, aki:
– rendelkezik legalább 40 év jogosultsági idővel
– a nyugdíj megállapításának kezdő napjától nem áll az általános szabályok szerint biztosítással járó jogviszonyban.
Jogosultsági időnek számít:
– keresőtevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszony
– tgyás, gyed,gyet,gyes-ben eltöltött idővel szerzett szolgálati idő
– súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekre való tekintettel megállapított ápolási díjban eltöltött idővel szerzett szolgálati idő.
– amennyiben a szolgálati idő nem haladja meg a 32 évet, a 30 évet olyan nő esetén aki vér szerinti vagy örökbe fogadott súlyosan fogyatékos gyermek jogán ápolási díjak kap, akkor nem állapítható meg az öregségi nyugdíj.
– amennyiben a nő saját háztartásában 5 gyermeket nevelt, akkor 1 évvel, minden további gyermek után plusz 1 évvel, de maximum 7 évvel csökken a jogosultsági idő.
– függetlenül attól, hogy a résztvevőt munkavégzésre kötelezték vagy sem,a prémiumévek programban való részvétel időtartama, a prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatásról szóló 2004.évi CXXII. törvény alapján,
– az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatás időtartama, ebben az időszakban végzett alkalmi munkavállalói napok számítanak bele.
– annak a munkavégzésnek az időtartama, amely az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény hatálya alá tartozik.
– a gyes folyósítása alatti (a vonatkozó jogszabályban engedélyezett) munkavégzés időtartama. Figyelembe kell venni, hogy ilyen esetben a gyes munkavégzéssel azonos időtartamra eső folyósítási idejét, a szolgálati idő kétszeres számításának tilalma miatt nem lehet beszámítan gyermekneveléssel töltött időként.
– mint mezőgazdasági termelőszövetkezeti tagnak szolgálati időnek minősülő időtartam azzal a feltétellel, hogy a mezőgazdasági termelőszövetkezeti tag esetében az első belépés teljes naptári éve nem minősül jogosultsági időnek, kizárólag csak a tagság időtartama minősül jogosultsági időnek,
– a szakmunkástanulók, a szakközépiskolai tanulók esetében a kötelező nyári gyakorlat, de csak abban az esetben ha arra bejelentési adat található, beleértve az egyéb tanulmányokat folytató személynek a nyári szünetben történő munkavégzésének időtartamát is,
– az öregségi nyugdíjjogosultságra vonatkozó általános szabályok szerint a korkedvezményre jogosító munkavégzés időtartama ,
– az arányos szolgálati idő számítás alkalmazása nélkül, a Tny. 39. §-ának hatálya alá tartozó időtartam beleszámít a jogosultsági időbe.
– az az időszak, amely alatt a személy számára méltányossági gyermekgondozási segélyt folyósítanak.
– ha a 15/1971. (V. 22.) ÉVM.MüM együttes rendelet alapján került megállapításra, akkor beleszámít a jogosultsági időbe a fagyszabadság időtartama
– a javító-nevelő munkavégzésnek az időtartama is beleszámít a jogosultsági időbe.
Melyek azok az időszakok, amelyek az általános szabályok szerint szolgálati időként elismerhető időtartamok közül nem minősülnek jogosultsági időnek?
Tehát nem vehető figyelembe jogosultsági időként:
– a munkanélküli ellátás folyósításának időszakára
– tanulmányi idő, amely egyébként elismerhető szolgálati időként
– a passzív táppénz, azaz a biztosítási jogviszony megszűnését követően folyósított táppénznek az időtartama,
– a fizetés nélküli szabadság szolgálati időnek minősülő első 30 napja – az 1998. január 1-jét megelőzően – abban az esetben ha nem gyermekgondozás, vagy -ápolás miatt vette igénybe a személy.
A cikk forrása: http://palyazatok.co/2015/04/10/a-nok-kedvezmenyes-oregsegi-nyugdija.php