Beteg gyermek után járó támogatások, ellátások
- Ápolási díj
- Közgyógyellátás
- Közlekedési támogatás
- Gépkocsi-szerzési támogatás
- Parkolási Igazolvány
- Utazási költségtérítés
- Utazási kedvezmény
- Akadálymentesítési támogatás
- Személygépkocsi átalakítási támogatás
- Fogyatékossági támogatás
A) SÚLYOSAN FOGYATÉKOS vagy
B) TARTÓSAN BETEG 18 ÉV ALATTI személy ápolását, gondozását végzi. AZ ÁPOLÁSI DÍJ HAVI BRUTTÓ ÖSSZEGE az éves központi költségvetésben meghatározott alapösszeg (2015. évben 29.500 forint ) 100 %-a.
a) akinek – a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján – REHABILITÁCIÓJA NEM JAVASOLT, EZEN BELÜL EGÉSZSÉGKÁROSODÁSA JELENTŐS, ÉS ÖNELLÁTÁSRA NEM, VAGY CSAK SEGÍTSÉGGEL KÉPES
b) olyan hozzátartozójának gondozását, ápolását végzi, aki után a magasabb összegű családi pótlékot miniszteri rendeletben meghatározott súlyosságú betegségre vagy fogyatékosságra tekintettel folyósítják.
A KIEMELT ÁPOLÁSI DÍJ HAVI BRUTTÓ ÖSSZEGE az éves központi költségvetésben meghatározott alapösszeg (2015. évben 29.500 forint ) 180 %-a, 53.100 Ft.
EMELT ÖSSZEGŰ ÁPOLÁSI DÍJRA JOGOSULT A NAGYKORÚ HOZZÁTARTOZÓ, ha fokozott ápolást igénylő súlyosan fogyatékos személy gondozását, ápolását végzi, de a kiemelt ápolási díjra való jogosultság feltételeinek nem felel meg.
FOKOZOTT ÁPOLÁST IGÉNYEL AZ A SZEMÉLY aki mások személyes segítsége nélkül önállóan nem képes
a) étkezni, vagy
b) tisztálkodni, vagy
c) öltözködni, vagy
d) illemhelyet használni, vagy
e) lakáson belül segédeszköz igénybevételével sem közlekedni, feltéve, hogy esetében az a)e) pontokban foglaltak közül legalább három egyidejűleg fennáll.
AZ EMELT ÖSSZEGŰ ÁPOLÁSI DÍJ HAVI ÖSSZEGE az éves központi költségvetésben meghatározott alapösszeg (2015. évben 29.500 forint ) 150 %-a, 44.250 forint.
AZ ÁPOLÁSI DÍJ HAVI ÖSSZEGE A MÁS RENDSZERES PÉNZELLÁTÁSBAN RÉSZESÜLŐ JOGOSULT ESETÉN az ápolási díj összegének és a jogosult részére folyósított más rendszeres pénzellátás havi BRUTTÓ összegének a különbözete. Ha a különbözet az ezer forintot nem éri el, a jogosult részére ezer forint összegű ápolási díjat kell megállapítani.
AZ ÁPOLÁSI DÍJ FOLYÓSÍTÁSÁNAK IDŐTARTAMA SZOLGÁLATI IDŐRE JOGOSÍT. AZ ÁPOLÁSI DÍJBAN RÉSZESÜLŐ SZEMÉLY AZ ELLÁTÁS UTÁN NYUGDÍJJÁRULÉK VAGY MAGÁN-NYUGDÍJPÉNZTÁRI TAGSÁG ESETÉN TAGDÍJ FIZETÉSÉRE KÖTELEZETT. A nyugdíjjárulék mértéke 2015 évben 10 %. A saját jogú nyugdíjban, valamint a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött, özvegyi nyugdíjban részesülő személy az ápolási díj után nyugdíjjárulékot nem fizet. A reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött, özvegyi nyugdíjban részesülő személy a folyósító szervhez benyújtott nyilatkozatával azonban vállalhatja a nyugdíjjárulék fizetését.
AZ ÁPOLÁST VÉGZŐ SZEMÉLY SZÁMÁRA EGYIDEJŰLEG CSAK EGY ÁPOLÁSI DÍJRA VALÓ JOGOSULTSÁG ÁLLAPÍTHATÓ MEG, TOVÁBBÁ EGY ÁPOLT SZEMÉLYRE TEKINTETTEL CSAK EGY ÁPOLÁST VÉGZŐ SZEMÉLY SZÁMÁRA ÁLLAPÍTHATÓ MEG ÁPOLÁSI DÍJ. FONTOS: 2015.01.01-től ILLETÉKESSÉG VÁLTOZÁS!!
Ettől az időponttól kezdődően az ápolási díj iránti kérelem elbírálásában a KÉRELMEZŐ LAKCÍME SZERINTI HATÓSÁG AZ ILLETÉKES. Az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket az ápolási díj megállapítására 2014. december 31-ét követően indult ügyekben, továbbá az ápolási díjra való jogosultságnak, vagy az ápolási díj összegének a 2014. december 31-ét követő legközelebbi felülvizsgálatakor kell alkalmazni. Forrás : www.kezenfogva.hu)
MOZGÁSKORLÁTOZOTT SZEMÉLY RÉSZÉRE AKADÁLYMENTES LAKÁS ÉPÍTÉSÉHEZ VAGY VÁSÁRLÁSÁHOZ, VALAMINT AZ AKADÁLYMENTESÍTÉS TÖBBLETKÖLTSÉGEIRE VISSZA NEM TÉRÍTENDŐ ÁLLAMI TÁMOGATÁS NYÚJTHATÓ.
A ) akadálymentes ÚJ LAKÁS ÉPÍTÉSÉHEZ, ÚJ LAKÁS VÁSÁRLÁSÁHOZ LEGFELJEBB 250.000 FORINT, amennyiben a mozgáskorlátozott személy
a) az építtető vagy a vásárló
b) az építtetővel vagy a vásárlóval együtt költöző közeli hozzátartozó (a közeli hozzátartozó fogalom meghatározását lásd külön a Megjegyzés részben) vagy élettárs
B) MEGLÉVŐ LAKÁSON, LAKÓÉPÜLETEN VÉGZETT AKADÁLYMENTESÍTÉSHEZ LEGFELJEBB 150.000 Ft, amennyiben a mozgáskorlátozott személy
a) a lakás tulajdonosa, illetve a tulajdonossal közös háztartásban élő közeli hozzátartozó vagy élettárs
b) ÖNKORMÁNYZATI LAKÁS ESETÉBEN határozatlan idejű bérleti jogviszonnyal rendelkező személy vagy vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozó vagy élettárs a mozgáskorlátozott személy. ( forrás : www.kezenfogva.hu)
A SZEMÉLYGÉPKOCSI ÁTALAKÍTÁSI TÁMOGATÁS SÚLYOS MOZGÁSKORLÁTOZOTT SZEMÉLYEK KÖZLEKEDÉSI KEDVEZMÉNYEINEK EGYIK FAJTÁJA ( a személygépkocsi szerzési támogatás mellett). A HOZZÁJÁRULÁS A SZEMÉLYGÉPKOCSI ALÁBBIAKBAN ISMERTETETT ÁTALAKÍTÁSÁHOZ HASZNÁLHATÓ FEL: a) a vezetés feltételeként külön jogszabály alapján előírt automata sebességváltóval, vagy más segédberendezéssel történő felszereléséhez, átalakításához, vagy b) a súlyos mozgáskorlátozott személy szállítását lehetővé tevő átalakításához, vagy a biztonságos szállítását szolgáló eszközzel való ellátásához. MÉRTÉKE: AZ ÁTALAKÍTÁS KÖLTSÉGE, DE LEGFELJEBB 90.000 FORINT. |
A FOGYATÉKOSSÁGI TÁMOGATÁS HAVI ÖSSZEGÉT A TÁRSADALOMBIZTOSÍTÁSI NYUGELLÁTÁSRÓL SZÓLÓ TÖRVÉNYNEK A NYUGELLÁTÁSOK ÉVENKÉNTI RENDSZERES EMELÉSÉRE VONATKOZÓ SZABÁLYAI SZERINT, AZZAL MEGEGYEZŐ MÉRTÉKBEN EMELNI KELL, AZ ÚJONNAN MEGÁLLAPÍTÁSRA KERÜLŐ FOGYATÉKOSSÁGI TÁMOGATÁST PEDIG UGYANILYEN EMELT ÖSSZEGBEN KELL MEGÁLLAPÍTANI.
2015. 01.01-től az emelés mértéke 1,8 %-os. A támogatás mértéke a fogyatékosság jellegétől és az önkiszolgálási képesség hiányától függően jelenleg:
a) 20.327 Ft/hó
b) 25.018 Ft/hó.
a HELYKÖZI KÖZLEKEDÉSBEN ( valamennyi helyközi belföldi, menetrend szerinti személyszállítási szolgáltatás (vasúti, helyközi autóbusz, HÉV, elővárosi autóbusz, komp és rév) igénybevételekor 90 %-os bérletkedvezményre, és szintén 90 %-os jegykedvezményre jogosult a fogyatékossági támogatásban részesülő személy.
A HELYI KÖZLEKEDÉSBEN a kedvezmény mértéke 100 %.
A FOGYATÉKOSSÁGI TÁMOGATÁSBAN RÉSZESÜLŐ SZEMÉLY 1 FŐ KÍSÉRŐJE IS JOGOSULT KEDVEZMÉNYRE AZ ALÁBBIAK SZERINT :
a helyközi viszonylatban 90 %-os jegykedvezmény, a helyi közlekedésben pedig 100 %-os jegykedvezmény illeti meg a kísérőt.
A FENTIEKBEN RÉSZLETEZETT UTAZÁSI KEDVEZMÉNY IGÉNYBEVÉTELE CÉLJÁBÓL A FOGYATÉKOSSÁGI TÁMOGATÁST MEGÁLLAPÍTÓ HATÁROZATTAL EGYIDEJŰLEG HATÓSÁGI IGAZOLVÁNYT KELL KIADNI, mely tartalmazza a jogosult nevét, lakcímét, a kiállítás alapjául szolgáló tényt a fogyatékosság jellegének megjelölésével, a hatósági igazolvány által igazolt jogot és az igazolvány hatályát. A hatósági igazolvány a felülvizsgálat időpontjáig, de legfeljebb 5 évig hatályos. Ha a fogyatékossági támogatásra jogosult személy állapota végleges, a hatósági igazolványt további 5 éves időtartamra ki kell adni.) forrás : www.kezenfogva.hu)
AZ ALÁBBIAKBAN FELSOROLT JÁRMŰVEK ILL. JÁRMŰNEK NEM MINŐSÜLŐ KEREKESSZÉK SZERZÉSÉRE FELHASZNÁLHATÓ, A VÉTELÁR MEGTÉRÍTÉSÉHEZ NYÚJTOTT HOZZÁJÁRULÁS :
a) az 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet szerint ÚJ JÁRMŰNEK MINŐSÜLŐ SZEMÉLYGÉPKOCSI vagy
b) a súlyos mozgáskorlátozott személy speciális igényeinek megfelelő műszaki feltételekkel rendelkező, újnak nem minősülő, de LEGFELJEBB NÉGY ÉVE FORGALOMBA HELYEZETT SZEMÉLYGÉPKOCSI, vagy
c) SEGÉDMOTOROS KERÉKPÁRNAK MINŐSÜLŐ, HÁROM- VAGY NÉGYKEREKŰ JÁRMŰ, vagy
d) járműnek nem minősülő, sík úton önerejéből 10 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes GÉPI MEGHAJTÁSÚ KEREKESSZÉK.
Az utazási utalvány kiállítására és a szolgáltatás igénybevételének igazolására jogosult
1) a beutalásra jogosult orvos a szakellátásra,illetve az orvosszakértői vizsgálatra történő beutaláskor
2) az egészségügyi szakellátás orvosa a vizsgálat,a kezelés,a fekvőbeteg intézményből való elbocsátás és az ismételt kezelés elrendelésekor.
A fogyatékos gyermek ellátását biztosító gyógypedagógiai intézmény,korai fejlesztését és gondozását,fejlesztő felkészítését nyújtó intézmény és a fogyatékos gyermek rehabilitációs célú szolgáltatását biztosító intézmény igénybevételével kapcsolatban felmerült utazási költségekhez támogatás jár. A felmerült utazási költség megtérítéséhez utazási utalvány kiállítására a Szakértői Rehabilitációs Bizottság vezetője jogosult.
A szolgáltatások igénybevételét az intézmény vezetője az erre a célra rendszeresített utazási utalványon havonta igazolja.Az utazási költség megtérítését a lepecsételt,felhasznált utazási utalványok alapján az Országos Egészségbiztosítási Pénztár,illetve a megyei egészségbiztosítási pénztárak végzik.(Tehát ide kell bevinni az utalványokat.) Személygépkocsival történő utazás esetén utazási költségtérítésként az adott viszonylatban közlekedő olcsóbb díjtételű menetrend szerinti közlekedési eszköz jegyének ára illeti meg. (forrás :http://fogyatekosok.network.hu)
- utazási kedvezmény a BKK járatain – a gyermek és egy felnőtt kísérője ingyenesen utazhat, ehhez a Magyar Államkincstártól kapott kártyaigazolványt kell felmutatni;
- 90%-os utazási kedvezmény HÉV-en, vonaton és távolsági buszokon – a gyermek és egy felnőtt kísérője 90% kedvezménnyel utazhat, szintén az igazolvány alapján;