Felügyeleti díj: jöhet a másik adó?
A brüsszeli határozat miatt elvben 30 milliárd forint kiesés mutatkozhat a költségvetésben, amit a legegyszerűbb lenne úgy pótolni, ha a kormányzat lemondana a sávos fizetésről, és az árbevétel alapján befizetendő 0,1 százalékot felvinné 0,3 százalékra minden érintettnek. Ezt a módszert alkalmazták a reklámadónál is, azzal, hogy hagytak egy alsó nulla kulcsot a kisvállakozásoknak.
A Blokkk.com internetes kereskedelmi szakportál szerint ha 0,1 százalékról felvinnék 0,3 százalékra a kulcsot, akkor az pótolhatná a kieső bevételt.
Információink szerint azonban az egykulcsos rendszer nem fér bele a kormányzat kisvállalati politikájába, az élelmiszer-felügyeleti díj megemelt rátája túl sok mezőgazdasági vállalkozást érintene hátrányosan. Sokkal reálisabbnak tűnik az a változat, hogy a kormányzat lemond a sávos rendszerről, de kitart a 0,1 százalék mellett, amit viszont be is szed a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Ám ezzel együtt is marad 20 milliárd forint hiány, amelyre nagy valószínűséggel igény tart majd a kormányzat.
Bár a legutóbbi kormánydöntésen volt szó a díjról, hivatalosan semmit nem tudni a tervekről, ám lassan mondania kell valamit a Miniszterelnökségnek ezzel kapcsolatban. Lázár János államtitkár többször jelezte már, hogy a brüsszeli „feljelentgetés” (például egészségügyi különadó vagy élelmiszerlánc-felügyeleti díj) nem célravezető, hiszen egy másik adóval pótolható a kiesés.