Végkielégítés 2015 – mikor, mennyi járhat?
A végkielégítés számítása is szabályozottan történik, ami abban az esetben jár, amikor a munkáltató mond fel, mert a munkahely jogutód nélkül megszűnik, illetve akkor, amennyiben a jogutód munkajogilag nem tartozik a Munka Törvénykönyve alá.
Előfordulhat-e, hogy azt vissza kell fizetnie a munkáltató részére ?
A végkielégítés célja, hogy a munkáltatónál hosszabb ideig munkaviszonyban álló munkavállalónak – a törvényben meghatározott feltételek fennállása esetén – az újrakezdés elősegítéséhez anyagi ellátást biztosítson, a másik oldalon pedig az, hogy a munkáltatót visszatartsa a munkaviszony meggondolatlan megszüntetésétől.
Végkielégítés illeti meg a munkavállalót a munkáltató felmondása, a munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén, vagy ha a munkaviszony oly módon szűnik meg, hogy az új munkáltató nem tartozik az Mt. hatálya alá.
Végkielégítés jár a munkavállalónak abban az esetben is, ha azonnali hatályú felmondásának indoka a munkáltató lényeges kötelezettségszegése vagy a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tevő magatartása.
Nincs azonban törvényi akadálya annak, hogy kollektív szerződés, vagy a felek megállapodása végkielégítés fizetését írja elő a munkavállaló részére olyan esetekben, melyekre törvény egyébként nem írja elő annak fizetését.
A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a munkáltatónál meghatározott ideig fennálljon.
A végkielégítés 2015-2016 ban is azt a célt szolgálja, hogy a munkavállalót segítse oly módon, hogy jusson pénzhez abban a – remélhetőleg- átmeneti időszakban is, amikor nincs munkája. Sajnos évről- évre egyre magasabb a munkanélküliek száma. Végkielégítés minden munkavállalónak jár, amennyiben felmondtak neki- melynek kiszámításánál nem kell figyelembe venni a 30 napnál hosszabb időszakot, mely idő alatt nem kapott fizetést. Kivételt képez ez alól a szülési szabadság, a gyerek ápolására kivett fizetés nélküli szabadság, az önkéntes katonai szolgálat idejére kivett fizetés nélküli szabadság 3 hónapot meg nem haladó része.
Mértéke nagyban számít a jogviszony hosszúságától:
3 év után: egy havi
5 év után: két havi
10 év után: 3 havi
15 év után: 4 havi
20 év után: 5 havi
25 év után: 6 havi fizetéssel megegyező összeg illeti a munkavállalót.
Amikor a Munka Törvénykönyve nem tartozik a munkáltató/ munkavállalóra az alábbiak szerint alakul a végkielégítés összege 2015- ben:
3 és 5 év után: 1 havi
10 és 15 év után: 5 havi
20 és 25 év után: 3 havi távolléti díj mértékével emeli meg az előző összegeket
(Ez azt jelenti, hogy 3 év után 3 havi, 5 év után 2 havi, 10 esetén 5 havi, 15 év után 6 havi, 20 év esetén 8 havi és végül 25 év munkaviszony után 9 havi végkielégítést kap a munkavállaló. Itt fontos még megemlíteni, hogy ebben az esetben is csak akkor jár ez az emelt végkielégítés, amennyiben a munkavállaló az öregségi nyugdíjkorhatártól még több mint 5 évre van. )
Nem jár végkielégítés 2015- ben
amikor a munkaviszony megszűnésekor a munkavállaló nyugdíjjal rendelkezett
amennyiben fegyelmi vétség következtében szűnt meg a munkaviszony
ha nem egészségügyi probléma miatt válik a munkavállaló munkaképtelenné
Forrás : www.hirkozpont.eu
A cikk forrása: http://palyazatfigyelo.info/2015/07/27/vegkielegites-2015-mikor-mennyi-jarhat.php