PÁLYÁZAT, ÁLLAMI TÁMOGATÁS, SZOCIÁLIS ELLÁTÁS, SEGÉLY, NYUGDÍJ, GYES, GYED, CSOK (SZOCPOL), CSALÁDI PÓTLÉK, VÁLLALKOZÁS, MUNKAHELY, LAKÁS, OTTHON, PÉNZÜGYI INFORMÁCIÓ

A legfrissebb pályázati lehetőségek, állami-, EU-s finanszírozású támogatások több kategóriában is. (napkollektor, napelem, hőszigetelés, nyílászáró, társasház, képzés)
Vissza nem térítendő állami támogatásokról, forrásokról kaphat tájékoztatást. Támogatások vállalkozásoknak, családoknak, iskoláknak, diákoknak. Szociális ellátások, segély, nyugdíj, gyes, gyed, csok (szocpol), családi pótlék.



2015. október 18., vasárnap

Passzív táppénz 2015

Passzív táppénz 2015

A passzív táppénz 2015 –ben már igazából egy nem létező ellátás, amelynek ettől függetlenül van mégis jelentősége egyes esetekben.




Az elmúlt 4 évben számtalan kisebb-nagyobb változásnak lehettünk tanúi, amelyek lényegében valamilyen fokon, az élet minden területét érintették. Elég megemlítenünk a jelentősebbek közül, a nyugdíjreformot, a rezsicsökkentést, a társadalombiztosítási ellátásokat, és a szociális ellátó rendszer átalakítását. A táppénz, illetve a passzív táppénzt szabályozásában bekövetkezett változásokat, a társadalombiztosításban történt átalakítások érintették. Mit érdemes tudnunk a passzív táppénz 2015 –ben még figyelembe veendő elemeiről?
Az köztudott, hogy a keresőképtelenséghez kapcsolódó ellátásoknak van egy pontosan meghatározott sorrendje. A keresőképtelenség első 15 napjára vehető igénybe a betegszabadság, amelynek a folyósítását a munkahely végzi, és amelynek a mértéke, a távolléti díj 70 %-a. A 16 naptól vehető igénybe a táppénz, amelyet már az egészségbiztosítási pénztár folyósít, és amelynek az összege, a biztosításban töltött időtől, illetve a kórházi ápolásban töltött időtől függően a napi átlagkereset 50, illetve 60 %-a lehet. Természetesen a jogosultságnak mind a két esetben meg vannak a szigorú szabályai, amelyeknek meg kell felelniük a biztosítottaknak.


A táppénzhez szorosan kapcsolódik a passzív táppénz. Táppénzt, a biztosított, a biztosítási jogviszony ideje alatti keresőképtelenség 16. napjától vehet igénybe, ezzel szembe egészen 2011. július 01-ig, az a biztosított vehetett igénybe passzív táppénzt, aki, a biztosítási jogviszonyának a megszűnését követő első, második, vagy harmadik napon vált keresőképtelenné. Amint az, az előzőekből kiderült a passzív táppénz 2011. július 01-től megszüntetésre került. Ennek első számú oka, a visszaélések megszüntetése volt, ugyanis a többség nem valódi betegség miatt vette igénybe az ellátást, hanem, hogy a munkanélküliség elől meneküljenek, illetve, hogy ameddig csak lehetséges ellátásban részesüljenek.
Még sem mondhatjuk, hogy a passzív táppénz nyomtalanul tűnt el, ugyanis egyes elemeit mind a mai napig, így 2015-ben figyelembe kell venni. Mire gondolunk? Arra, hogy egyes egészségbiztosítási pénzbeli ellátásoknál, így a tgyásnál (CSED), a gyesnél, és a gyednél is, a korábban folyósított pénzbeli ellátások mérvadóak lehetnek, az azokra való jogosultság megállapításánál. Ez alapján a passzív táppénz, amelyet korábban folyósítottak a gyest, vagy a gyedet igénylő jogosultnak, jogosultsági feltétel lehet. Például a tgyás (CSED) igénylésénél feltétel, hogy az igénylés napjától számítva legalább 365 nap biztosítási időszakkal kell rendelkeznie az igénylőnek, amely időszakba az, az idő is beszámítható, amely idő alatt passzív táppénzben részesült.