Családok otthonteremtési kedvezménye: bankonként változik az önerő mértéke!
Megpróbált tiszta vizet önteni a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a pohárba a családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK) kapcsán. A jegybank állásfoglalásából egyértelműen kiderül: amikor egy hitelintézet azt vizsgálja, megvan-e a jogszabályok által minimálisan előírt 20 százalékos önerő egy forintalapú lakáskölcsönnél, a CSOK-ot nyugodt szívvel beszámíthatja. A bankokat azonban ez a hír nem késztette automatikusan lazításra.
Lapunk több hitelintézetet is kérdezett, többségük dodonai választ adott arra a kérdésre, elfogadják-e majd az új szocpolt önerőként, illetve, hogy a jegybanki állásfoglalás változtat-e a hitelbírálat szabályain.
A jegybank állásfoglalása mégsem volt teljesen hiábavaló. Az OTP például hivatalosan még nem foglalt állást ebben a kérdésben, a hitelközvetítő partnereit viszont állítólag már tájékoztatta arról, hogy valószínűleg el fogja fogadni júliustól önerőként a CSOK-ot. Igaz, a vezető hazai hitelintézetnél valószínűleg így is szükség lesz önerőre, az OTP ugyanis a tapasztalatok szerint 20 százalékos önerővel korábban sem érte be, körülbelül 30 százalékot várt el a hitelfelvevőktől – mondja Kiss Gábor, a Benks Kft. régióvezetője.
Más bankokra is jellemző ez. „A legtöbb bank eddig sem használta ki a hitelfedezeti arány 80 százalékos plafonját, sok hitelintézet legalább 30-40 százalékos önerőt várt el a kérelmezőktől” – mondja Tóth Tamás, a Hitelnet régióvezetője. A tapasztalatok szerint piaci átlagnál kisebb önerővel is beéri a K&H, az FHB, az UniCredit és a CIB is, de vidéken, kisebb településeken, rosszabb szerkezetű épületeknél szinte minden bank magasabb saját finanszírozást vár el.
Az állami támogatás összege 500 ezer és 3,25 millió forint között lehet, egy kétgyerekes család például alapesetben a lakóingatlan méretétől függően 800 ezer–1,3 millió forintot kaphat, egy háromgyerekes pedig 1,2–2 millió forintra jogosult. A CSOK különösen a vidékieknek kedvez, mivel a kisebb településeken élő családok jellemzően nem kis lakásokat, hanem tágasabb családi házakat vásárolnak, így jogosultak lehetnek a maximális összegre.
Ahol nehézséget okoz a családoknak az önerő megteremtése, vagy a saját erőt szívesebben fordítanák felújításra vagy az illetékek kifizetésére, ott azok a bankok kerülhetnek versenyelőnybe, amelyek kevesebb önerővel is beérik, esetleg az állami támogatáson felül már nem is kérnek több saját erőt.