PÁLYÁZAT, ÁLLAMI TÁMOGATÁS, SZOCIÁLIS ELLÁTÁS, SEGÉLY, NYUGDÍJ, GYES, GYED, CSOK (SZOCPOL), CSALÁDI PÓTLÉK, VÁLLALKOZÁS, MUNKAHELY, LAKÁS, OTTHON, PÉNZÜGYI INFORMÁCIÓ

A legfrissebb pályázati lehetőségek, állami-, EU-s finanszírozású támogatások több kategóriában is. (napkollektor, napelem, hőszigetelés, nyílászáró, társasház, képzés)
Vissza nem térítendő állami támogatásokról, forrásokról kaphat tájékoztatást. Támogatások vállalkozásoknak, családoknak, iskoláknak, diákoknak. Szociális ellátások, segély, nyugdíj, gyes, gyed, csok (szocpol), családi pótlék.



2015. június 14., vasárnap

Rosszul alszol vagy horkolsz? IDÉN MÁR NEM KAPHATSZ JOGOSÍTVÁNYT!

Rosszul alszol vagy horkolsz? IDÉN MÁR NEM KAPHATSZ JOGOSÍTVÁNYT!

Az alvászavart is kiszűrik az új alkalmasságin!
Idén tavasztól, a jogosítvány megújításához szükséges egészségügyi alkalmassági vizsgálat része az alvás közbeni légzészavar kiszűrése is. Amennyiben felmerül a betegség gyanúja, a jogosítvány megszerzése hónapokig elhúzódhat. Ha a rizikócsoportba tartozik, vagy már jelentkeznek Önnél a tünetek, érdemes időben orvoshoz fordulnia!
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint a teljes magyar felnőtt lakosság kettő-négy százaléka, tehát több százezer ember szenved alvási apnoe betegségben. 2014-ben 290 közlekedési balesetet történt az utakon azért, mert a vezető elaludt a volánnál. A megváltozott jogszabály célja a gyakran tragikus kimenetelű balesetek megelőzése.
Alvászavar esetén az érintett személy hiába fekszik le időben este, mégsem tudja kipihenni magát. Nem egyszerű fáradtságról, vagy kimerültségről van tehát szó, az alvászavarok kezelése orvosi segítséget igényel – magyarázza dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus.
Az alvászavaroknak több típusát ismerjük, ezek közül az alvási apnoe, vagy alvás közbeni légzéskimaradás a leggyakoribb. A betegség gyakrabban jelentkezik túlsúlyos, elhízott személyek körében, 45 év felett, dohányosoknál, magas vérnyomásos betegek és genetikai hajlam esetén.
A megváltozott kötelező egészségügyi alkalmassági vizsgálat keretén belül, első körben a háziorvosok feladata kiszűrni az alvászavaros egyéneket. Ehhez az európai orvos bizottság által összeállított kérdőívet szükséges kitöltetniük a beteggel.
Ha a válaszok alapján a háziorvos úgy ítéli meg, hogy részletesebb szűrésre van szükség, annak elvégzése hordozható készülékkel a beteg otthonában, vagy alváslaborban történhet – ismertette a szűrés menetét dr. Vida Zsuzsanna. Amíg szűrővizsgálatra nem kerül sor, nem hosszabbítják meg a jogosítványát.

“Az alvási apnoéval élő beteg a legtöbb esetben nem is tud a betegségéről, csak azt érezheti, hogy hiába alszik eleget, napközben mégis aluszékony, nehezebben koncentrál. Ezzel együtt jár, hogy vezetésnél nő a reakcióideje, gyakrabban tart pihenőket, engedi le az ablakot, küzd az álmosság ellen, vagy rosszabb esetben pár másodpercre behunyja a szemét vezetés közben.”
Akinél a tünetek alapján felmerül az alvási apnoe gyanúja, annak érdemes már idejében lépnie és a szükséges vizsgálatot elvégeznie. Az alvásvizsgálat elvégezhető a beteg saját otthonában, az ehhez szükséges hordozható készülékkel.
Az éjszaka folyamán mért adatok kiértékelését az alvászavarokkal foglalkozó specialista, szomnológus végzi, aki egyúttal javaslatot tesz a kezelésre is. Amennyiben diagnosztizálják az alvási apnoe betegséget, a megfelelő terápia beállítása után a jogosítvány meghosszabbítható.
Forrás : www.hazipatika.com