PÁLYÁZAT, ÁLLAMI TÁMOGATÁS, SZOCIÁLIS ELLÁTÁS, SEGÉLY, NYUGDÍJ, GYES, GYED, CSOK (SZOCPOL), CSALÁDI PÓTLÉK, VÁLLALKOZÁS, MUNKAHELY, LAKÁS, OTTHON, PÉNZÜGYI INFORMÁCIÓ

A legfrissebb pályázati lehetőségek, állami-, EU-s finanszírozású támogatások több kategóriában is. (napkollektor, napelem, hőszigetelés, nyílászáró, társasház, képzés)
Vissza nem térítendő állami támogatásokról, forrásokról kaphat tájékoztatást. Támogatások vállalkozásoknak, családoknak, iskoláknak, diákoknak. Szociális ellátások, segély, nyugdíj, gyes, gyed, csok (szocpol), családi pótlék.



2015. július 5., vasárnap

Kezdeményezheted a tartásdíj emelését! Tudd meg hogyan!

Kezdeményezheted a tartásdíj emelését! Tudd meg hogyan!

Sajnos a gyermektartás összege nagyon kardinális kérdés, sokan enélkül nem tudnák felnevelni gyermeküket. Sajnos nagyon nagy az elvált vagy külön élő, csonka családok aránya, amikor a szülő egyedül kénytelen felnevelni a gyermekét. Ehhez tud nagy segítséget nyújtania gyermektartásdíj.


MIKOR VÁLHAT SZÜKSÉGESSÉ A PER INDÍTÁSA?

Abban az esetben, ha a felek tartásra jogosult gyermekének tartása vonatkozásában korábban bírósági döntés született, de időközben, a tartásdíj megállapítása óta a felek vagyoni-, jövedelmi viszonyaiban, életkörülményeiben olyan változások álltak be, amelyek a korábban megállapított tartásdíjösszeg módosítását indokolják. Ilyen változás lehet az, ha a gyermektartásdíj megállapítását követően a tartásra kötelezett jövedelme lényegesen nő, ezért teljesítőképessége a megállapítottnál magasabb összegű gyermek tartásdíj megfizetését is lehetővé teszi számára. A gyermektartásdíj összegének emelését indokolhatja az a körülmény is, ha a gyermeket természetben tartó szülő jövedelmi-, vagyoni- viszonyaiban, illetve életkörülményeiben olyan negatív változások állnak be, hogy már nem tudja, azonos színvonalon eltartani a gyermeket(pl. elveszti állását stb.)

A gyermektartásdíj emelését indokolhatja a tartásra jogosult gyermek szükségleteinek bővülése is. (pl. másik településen folytatja tanulmányait ezzel útiköltsége merül fel, tanulmányait segítendő különórára jár, sportol, szemüveges lesz stb.)

KI INDÍTHATJA MEG A PERT ÉS KI ELLEN KELL MEGINDÍTANIA?


A gyermektartásdíj felemelése iránti pert a gyermeket természetben tartó szülő, mint felperes a gyermek tartásdíj fizetésre kötelezett szülő, mint alperes ellen indítja meg.
MELYIK BÍRÓSÁGNÁL LEHET MEGINDÍTANI A PERT?

A gyermektartásdíj felemelése iránti pert az alperes lakóhelye szerinti járásbíróságon lehet megindítani.

MILYEN ÖSSZEGRE LEHET FELEMELNI A GYERMEKTARTÁSDÍJAT?

A gyermektartásdíj összegének megállapításánál a kiindulópont a tartásra kötelezett havi jövedelme és a vér szerinti kiskorú gyermekeinek száma, azzal, hogy az egy gyermekre eső tartásdíj összegét a gyermek esetleges tartós betegsége illetőleg súlyos fogyatékossága is befolyásolja.
Nem tartós beteg, vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetén, ha a tartásra kötelezett szülőnek egy tartásra jogosult gyermeke van, neki a tartásra kötelezett szülő nettó jövedelme 20%-ának megfelelő gyermektartásdíj jár.
Két gyermek esetén gyermekenként 20-20%-ának megfelelő összeg.
Három gyermek esetén gyermekenként 16.6-16.6-16.6%-ának megfelelő összeg.
Négy gyermek esetén 12.5-12.5-12.5% -12.5%-ának megfelelő összeg.
Tartós beteg,vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetén, ha a tartásra kötelezett szülőnek egy tartásra jogosult tartós beteg,vagy súlyosan fogyatékos gyermeke van, neki a tartásra kötelezett nettó jövedelme 25%-ának megfelelő gyermektartásdíj jár.

Két gyermek esetén, amennyiben egyikőjük tartós beteg, vagy súlyosan fogyatékos míg a másik gyermek egészséges, az előbbi gyermek 25%-nak megfelelő, míg az utóbbi 20%-nak megfelelő összegre jogosult. Két tartós beteg, vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetén gyermekenként 25-25%- nak megfelelő összeg jár.
Három gyermek esetén, amennyiben egyikőjük tartós beteg, vagy súlyosan fogyatékos, míg a másik két gyermek egészséges, az előbbi gyermek 17.4%-nak, míg az utóbbiak fejenként 16.3-1 6.3%-nak megfelelő összegre jogosultak.

Példák a gyermektartásdíj csökkentésére.
A tartásra kötelezettnek a gyermektartásdíj megállapításakor havi nettó 80.000,- Ft jövedelme és egy (nem tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos) kiskorú gyermeke volt, ezért a bíróság a havi nettó jövedelme 20%-a, de legkevesebb 16.000,- Ft gyermektartásdíj megfizetésére kötelezte.
Ha a tartásra kötelezett időközben kedvezőbb munkahelyet talál és havi nettó jövedelme 140.000,- Ft-ra emelkedik az őt terhelő gyermektartásdíj fizetési kötelezettség összegének felemelése válhat indokolttá. A gyermektartásdíj összege a tartásra kötelezett havi nettó jövedelmének 20%-ára, de legkevesebb 28.000,- Ft-ra emelhető fel.
MIKORTÓL LEHET KÉRNI A GYERMEKTARTÁSDÍJ FELEMELÉSÉT?

A gyermektartásdíj felemelését azon körülményváltozás beálltától lehet kérni, ami a gyermektartásdíj felemelését indokolja, de legfeljebb 6 hónapra visszamenőleg, valamint a jövőre nézve. 6 hónapnál korábbi időponttól a gyermek tartásdíj felemelését csak akkor lehet kérni, ha a jogosultat a követelés érvényesítésében mulasztás nem terheli. (pl. betegsége megakadályozta abban, hogy igényét korábban érvényesítse stb.)
MIT KELL BECSATOLNI?
1.keresetlevelet 3 példányban
2. a felperes minden jövedelméről okiratot
(pl. bérpapír / jövedelemigazolás, ellátástmegállapító határozat stb.)
3. a gyermekkel kapcsolatosan felmerülő kiadásokat igazoló okiratokat másolatban
3. amennyiben a felperesnek új gyermeke született, ezen gyermek születési anyakönyvi kivonatát másolatban
4. költségmentesség engedélyezése iránti kérelem esetén kitöltött, leigazoltatott „Nyomtatvány költségmentesség engedélyezéséhez” fejlécű nyomtatványt
KELL-E ILLETÉKET FIZETNI AZ ELJÁRÁS MEGINDÍTÁSAKOR?

A gyermektartásdíj felemelése iránti perben a feleket költségfeljegyzési jog illeti meg, ezért az
eljárási illetéket az eljárás megindításkor a felperesnek nem kell előzetesen lerónia.
KÖLTSÉGKEDVEDVEZMÉNY IRÁNTI KÉRELEM

Ha a peres fél jövedelmi, vagyoni viszonyai folytán a perköltséget fedezni nem tudja
személyes költségmentesség engedélyezése iránti kérelmet terjeszthet elő.
MIT KELL CSATOLNI HOZZÁ?
A kérelemhez a Polgári Lajstromirodában beszerezhető „Nyomtatvány költségmentesség engedélyezéséhez” fejlécű nyomtatványt kell csatolni.
MIKOR ENGEDÉLYEZI A BÍRÓSÁG?
Ha a fél jövedelme (munkabére, nyugdíja, egyéb rendszeres pénzbeli juttatása) nem haladja
meg a munkaviszony alapján megállapított öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét
(28.500,- Ft-ot), vagyona pedig – a szokásos életszükségleti és berendezési tárgyakon felül –
nincs, részére költségmentességet kell engedélyezni.
Költségmentességben kell részesíteni – jövedelmi és vagyoni helyzetének vizsgálata nélkül – azt a felet is, aki aktív korúak ellátására jogosult, vagy aktív korúak ellátására jogosult, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény szerinti közeli hozzátartozójával él közös háztartásban.
Kivételesen költségmentességet lehet engedélyezni akkor is, ha a fenti feltételek nem állnak
fenn, de a bíróság a fél egyéb körülményeinek figyelembevételével megállapítja, hogy a fél
létfenntartása veszélyeztetett.
TANÚK NYILATKOZATA
A keresetlevélen feltüntetett tanúk, kizárólag azt igazolják, hogy a keresetlevél-nyomtatványon
található aláírás a felperestől származik.
PÁRTFOGÓ ÜGYVÉDI KÉPVISELET
A pártfogó ügyvédi képviseletet nem a bíróság, hanem a jogi segítségnyújtó szolgálat
engedélyezi.