FIGYELEM – így változott a Munka Törvénykönyve – a legtöbb nő ismeri ezt a FONTOS szabályt!
Több, nőket érintő változás is életbe lép januártól.
A módosítási tervezet októberben jelent meg!
Hároméves jelenlegi Munka Törvénykönyve, mely most több változások és módosításon is át fog esni, több szabály is módosításra szorul egyrészről a munkavállalói igények miatt, másrészről pedig Unios jogoknak is meg kell felelnünk!
Az új Munka Törvénykönyve várhatóan 2016. január 1-től lép érvénybe és onnantól kezdve az új szabályok, módosítások kötelezően betartandók!
Itt van, amit mindenképpen tudnod kell:
1. Az elektronikusan elkészített munkaszerződést 5 napon belül papíralapú formátumban is át kell adni a munkavállalónak.
2. Változnak a felmondás szabályai is a jövő évtől.
Továbbra is felmondási védelem illeti meg azokat a nőket, akik gyermeket várnak! Továbbá azokra is vonatkozik a felmondási tilalom, aki emberi reprodukciós eljárással kapcsolatos kezelésen vesznek részt!A felmondási védelem csak akkor él, ha a dolgozó erről a tényről tájékoztatja a munkaadóját.
Nagyon új paragrafus az, hogy abban az esetben ha a munkavállalónak felmondanak és csak ezután tájékoztatja a főnökét arról, hogy gyermeket vár, vagy reprodukciós eljáráson vesz részt, akkor a munkaadónak még lesz 15 napja arra, hogy a felmondást esetlegesen visszavonja, de nem kötelessége ezt megtenni!
3. Változik a végkielégítés!
Végkielégítés jelenleg a munkáltató felmondása, illetve a munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén jár.
Újdonság, hogy a végkielégítés kötelező lesz akkor is ha a munkavállaló azonnal hatállyal mond fel a munkaadó jogsértésének következtében, sőt, a munkavállalót azonnali hatályú felmondása esetén a felmondási időre járó távolléti díj is megilleti.
Abban az esetben ha jogellenes felmondás történik a munkaadó részéről, akkor jelenleg a végkielégítés mellet a felmondási idő időtartamára távolléti díj is jár az elbocsájtott dolgozónak.A módosítás a távolléti díj kétszeresében határozza meg ezt a járandóságot.
4. Felmondási jogsértés és a perek
A Munka Törvénykönyvében tételesen szerepelnek a azok a felmondási jogsértések, melyek esetében a bíróság jogosult visszaállítani a dolgozó munkaviszonyát abban az esetben ha ő kéri ezt.Ezek közül az új, módosított Munka Törvénykönyvében ez a jogsértő helyzet már NEM szerepel >> “a közvetlen felsőbb szakszervezeti szerv egyetértése szükséges a választott szakszervezeti tisztséget betöltő munkavállaló munkaviszonyának, a munkáltató által felmondással történő megszüntetéséhez.”
A cikk a
femina.hu cikke alapján és az MTI információ alapján készült!