Felmondás vagy rendkívüli felmondás? Melyikkel jársz jobban?
Persze kérdés az is, hogy a munkavállaló mit hajlandó bevállalni és mit nem. A felmondásnak és a rendkívüli felmondásnak is nagyon szigorú szabályai vannak. Nézzük meg ki melyikkel jár jobban!
Azonnali hatályú felmondás – rendkívüli felmondás
Ebben az esetben nincs felmondási idő. Azonnal megszűnik a munkaviszony a nyilatkozattal. Általában akkor preferálják ha a dolgozó valami olyan tettet, hibát követ el, hogy egy napig sem tűrik meg tovább a cégnél.
Ilyen eset lehet például agresszív viselkedés kollégákkal, ügyfelekkel, lopás a munkahelyen, visszaélés üzleti adatokkal stb. Tulajdonképpen annak sincs akadálya, hogy a munkaadó sima felmondással mondjon fel a dolgozónak, és egyúttal felmentést adjon a dolgozónak a felmondási idő letöltése alól és az alól, hogy rendelkezésre álljon. Azonban ha így történik a felmondási időre járó bért ki kell fizetni a dolgozónak, akkor is ha mentesítik őt a munkavégzés alól.
Nincs viszont akadálya, hogy a munkáltató a még fel nem használt, időarányosan járó szabadság kiadását is felhasználja arra, hogy a munkavállalót távol tartsa a munkahelytől a felmondási idő alatt.
– nem kell neki bért fizetni a felmondási időre, mert ebben az esetben nincs felmondási idő
azonban csak ilyen, úgymond spórolási szempontból nem érdemes mindjárt ehhez a megoldáshoz folyamodni!
Nem érvényesek rá a felmondási tilalmak és korlátozások! Vagyis azonnali hatállyal fel lehet mondani keresőképtelen embernek és várandós kismamának is.