ITT A vége – elkezdik behajtani a köztartozásokat! Külső és belső behajtások is jönnek!
Nem görgethetik tovább tartozásaikat az egyetemes szolgáltatók nem fizető ügyfelei. Mivel a lakossági gázvásárlók hamarosan az adósságaik nélkül kerülnek át az állami Főgázhoz, a miattuk keletkezett kintlévőségeket a hátrahagyott szolgáltatóknak kell behajtaniuk, hacsak nem akarják lenyelni a veszteséget. Nem akarják – derült ki a Világgazdaságnak adott válaszaikból –, sőt minden lehetséges jogi eszközt bevetnek azért, hogy a pénzükhöz jussanak.
A cég és a Tigáz (de nyilván a többi szolgáltató is) részletfizetést kínál a fizetéssel késlekedőknek, szélső esetben viszont kikapcsolhatják adósaikat az ellátásból, és behajtókat is küldhetnek hozzájuk. „A Tigáz célja a kintlévőségeinek maradéktalan beszedése, az iparágban szokásos minden belső és külső behajtási eszközt alkalmazunk a hatékonyság növelésének érdekében… A fogyasztóknak a Tigáz által kibocsátott számlákat a szolgáltatóváltástól függetlenül meg kell fizetnie, a behajtási hatékonyság jelentős romlására nem számítunk” – tette világossá válaszában a társaság. A behajtásra vonatkozó jogszabályi lehetőségekkel egyébként egészen addig élhetnek az egyetemes szolgáltatók, ameddig a Főgáz át nem veszi az ügyeleiket.
Polgári peres eljárást akkor kezdeményez, ha fizetési meghagyásos eljárása után a fogyasztó vitatja tartozását. Ám azt tapasztalja, hogy ahogyan csökkentek a számlaértékek a rezsicsökkentés eredményeként, úgy javult a fogyasztók fizetési magatartása is. Kisebbek a hátralékok, és csökkent a hátralékos fogyasztók aránya is.
Későbbi körök lesznek
Az áram- és a hőszolgáltatóknak a behajtás kevésbé sürgős, legalábbis abból a szempontból, hogy az előbbiek (E.ON, EDF-Démász, Elmű, ÉMÁSZ) lakossági ügyfeleinek az átvételéről még csak egyeztetnek, az utóbbiakéiról pedig még nem is tárgyalnak.
Az Elműnél és az ÉMÁSZ-nál soha nem volt ilyen alacsony a kintlévőség, mint most a két cég kommunikációs igazgatója szerint. Boross Norbert ezt a rezsicsökkentés rendkívül jótékony hatására és a két cég konzisztens ügyfélkapcsolataival magyarázta. A MEKH szerint a gázszektor teljes kintlévősége 43 milliárd, az áramé 31 milliárd, a távhőé 19 milliárd forint.