Beázott a lakása a sok eső miatt? – feltétlenül olvassa el ezt a cikket!
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy ha beázik a lakás, akkor a javítás költségei kit terhelnek. Több kárbejelentés érkezett a biztosítókhoz az elmúlt napok esőzései miatt.
Az elmúlt időszak esőzései több helyen is beázást okoztak. A biztosítókhoz bejelentett károk száma is emelkedett. Sokan ugyanakkor nincsenek tisztában azzal, hogy társasházak esetében a lakót, a tulajdonosi közösséget vagy az ingatlan kezelőjét terhelik a kárelhárítás, javítás költségei, ha beázik a lakás – hangzott el a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
Nem mindegy, hogy honnan jön a víz
Ha valaki a tetőről ázik be, és nem a felette lévő szomszédtól, akkor annak az elhárítása a lakásszövetkezetek feladata. Ilyenkor meg kell keresni a gondnokot, majd a lakásszövetkezetet, és jelenteni kell, hogy hirtelen káresemény történt – mondta Gesztei László, az Óbudai 4. Számú Lakásszövetkezet igazgatósági elnöke.
A lakásszövetkezetek a ’70-es években alakultak, amikor a panelprogramok beindultak.
A paneleknél gyakoribb eset, hogy az egyik lakó felől ázik be a másik lakása. Ez nemcsak lakásszövetkezeti, hanem társasházi probléma is. Régen, amikor nem volt erre vonatkozó biztosítás, akkor sokszor rossz viszony alakult ki emiatt a lakók közt. Ma már szinte mindegyik biztosítótársaságnál vannak társasházi biztosítások, aminek van egy lakásra vonatkozó biztosítási része, és van egy felelősségbiztosítási része. A biztosítás lényege, hogy ne legyen vita a két fél között, illetve, hogy aki károsult, minél előbb pénzhez jusson – ismertette Gesztei László.
Esőben nem tud dolgozni a tetőfedő
A tetők ideiglenes kijavítása egy beázás esetén megoldható. Azt azonban a lakóknak figyelembe kell venniük, hogy esős időben a tetőfedők biztonsági okokból nem mehetnek fel a tetőre. Amikor tehát úgy látják, hogy nem történik intézkedés a probléma orvoslására, akkor gondoljanak rá, hogy meg kell várni az esős idő végét, amikor a bádogos biztonságban dolgozhat – mondta el Bék Ágnes, a Társasházak és Társasházkezelők Országos Egyesületének elnöke.
Az bonyolult helyzetet teremt, ha beépített a tetőtér, ugyanis a tető külső része a társasházé, míg a belső rész a lakóké. A javítás ilyenkor szinte csak kívülről oldható meg, és árban is jelentős költséggel jár – tette hozzá Bék Ágnes.
A csatornarendszer óriási probléma
A Társasházak és Társasházkezelők Országos Egyesületének elnöke felhívta rá a figyelmet, hogy a beázások mellett óriási problémát jelentenek az esőlevezető csatornarendszerek. Ha csak eltömődött a csatorna és tisztítani kell, az könnyen megoldható, de ha kiderül, hogy tiszta, csak nem bírja el a lezúduló sok esőt, akkor ott komoly tervezési és anyagi áldozatot kell vállalni.
Több okból is beázhatunk
Öt évvel ezelőtt még nem volt jellemző, hogy tartalmazták a biztosítások a beázást, ma viszont már igen. Beázás több okból is bekövetkezhet. Előfordulhat tetőn keresztüli vagy a rossz szigetelésből adódó beázás illetve a harmadik eshetőség, hogy a nyitva hagyott nyílászárókon beömlik a víz – mondta el Gilyén Ágnes, a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) szóvivője.
A Mabisz szóvivője szerint az a célszerű, ha a társasház köt egy biztosítást a közös tulajdonú részekre, míg a lakók külön-külön biztosítják a lakásban lévő ingóságaikat.
Nyaranta érdemes megvizsgáltatni a tetők állapotát
Az is nagyon fontos, hogy a társasházak évente vizsgáltassák meg a tetők állapotát, lehetőleg nyáron, így elkerülhetők a nagyobb károk esős időszak idején – emelte ki Gilyén Ágnes. Hozzátette: amennyiben beázás miatt kárunk keletkezik a lakásban érdemes rögtön menteni, ami menthető, például lefóliázni az ingóságokat, majd, amint lehet, a problémát be kell jelenteni a biztosítótársaságoknál.
Fontos: a lakásszövetkezet nem társasház!
Nagyon fontos tisztázni, hogy a lakásszövetkezet nem társasház. Az alapvető funkciója mindkettőnek ugyanaz nevezetesen, hogy a lakók érdekében kell működtetni a társasházat és a lakásszövetkezetet, és a bevételekből úgy kell gazdálkodni, hogy az épületek műszaki állapota fenntartható legyen. Ámde két jogintézményről beszélünk, különböző törvények is szabályozzák a működésüket. A társasházakra a társasházakról szóló törvény, a lakásszövetkezetekre a lakásszövetkezetekről szóló törvény vonatkozik.
A lakásszövetkezet teljes mértékben jogi személynek minősülnek, így a működése és maga a döntéshozatal is másként működik, mint egy társasháznál.
Forrás : hirado.hu